A kalóriákkal mindenütt találkozunk. Az élelmiszerek csomagolásán, az éttermek étlapjain és az internetes ételrecepteken hiteles számokat tüntetnek fel, amelyek elárulják, hány kalóriát fogyasztunk. Ezeket a számokat szentírásnak vesszük - számolgatjuk, és az étkezésünkkel próbáljuk lefaragni a mennyiségüket, sőt ha hiszünk néhány "szakértőnek", varázslatos módon el is tüntetjük őket. Mindannyian tudjuk, és a kormányzatok is ezt sulykolják, hogy akkor fogyunk, ha több kalóriát égetünk el, mint amennyit beviszünk. Ám ez valójában tévedés.
Miért nem a kalóriák számítanak című művében Dr. Giles Yeo cambridge-i elhízáskutató megkérdőjelezi a hagyományos modellt, és bebizonyítja, hogy nem minden kalória egyenlő. Elmagyarázza, miért látszanak sikeresnek a népszerű fogyókúrás étrendek - legalábbis rövidtávon -, miért bizonyulnak végül mégis hibásnak, és megtudjuk, mi köze van környezetünknek a testméretünkhöz.
Amint megértjük, miért nem számítanak a kalóriák, más döntéseket hozunk az ételek kiválasztásáról, és rájövünk, hogy mit kell számolgatnunk kalóriák helyett. Ez a gyakorlatias, tudományos alapokon nyugvó, tanulságos történetekkel teli kötet a létező legszórakoztatóbb diétás útmutató.