A taurin egy aminosav szerű organikus sav, mely az emberi szervezet tömegének kb.0,1%-át adja ki és kulcsfontosságú szerepet tölt be szervezetünk egészséges működésének számos területén. Ahogy az ember elkezdett húst fogyasztani, mely az emberré válás egyik oka, úgy elvesztettük képességünket a megfelelő mennyiségű taurin szintetizálására, így megfelelő szintjének fönntartásához külső (élelmi) forrására szorulunk.
Taurint kizárólag állati eredetű élelmiszerek tartalmaznak. A tejtermékek alig, a húsok egy keveset (30-160mg /100g), míg az olyan tengeri herkentyűk, mint a rákok, kagylók és lábasfejűek a húsokénak kb. 10x-esét tartalmazzák (300-900mg /100g).
Egy 2009-es tanulmány megállapítása szerint a taurin, a japánok hosszú életének kulcsa. Egy korábbi 2006-os tanulmányban szintén azt találták ázsiai országokat vizsgálva, hogy akik vizeletében a legtöbb taurint mérték, azok a legegészségesebbek és köztük a legritkább a koszorúér megbetegedések száma. Ezt megerősítette egy friss, 2012-es tanulmány is, ahol ráadásul azt is észrevették, hogy a magasabb taurin szinttel rendelkező emberek vérnyomása és testtömeg indexe is alacsonyabb, ahogyan a vérük lipid profilja is jobb. Azt pedig, hogy a diabéteszesek taurin szintje alacsonyabb az átlagnál is tudjuk, már lassan 20 éve! Diabétesz, rák, vese-, szív- és májelégtelenség esetén szintén alacsony a szervezet taurin szintje.
Egy 2012-es áttekintés a taurint, a korábbi vélekedésekkel ellentétben a szervezet egyik legfontosabb, esszenciális elemének tartja, mely optimális szintje csak magas taurin tartalmú élelmiszerek vagy kiegészítők fogyasztásával tartható fent.
Egy 2002-es áttekintés szerint a taurin hiány gyakoribb, mint gondolnánk, mert nehezen mérhető és nem tárolódik. Különösen fontosnak tarják a csecsemők taurin pótlását (ma már jobb bébi tápszerek tartalmazzák is).
Friss 2014-es vizsgálatban 10 előrehladott állapotú fogágybetegséggel rendelkezőnek adtak 15 napig napi 500mg taurint. A betegség státusza már ilyen rövid idő alatt is javult, pedig 500mg nagyon kis dózis.
2010-es vizsgálatban I-es típusú cukorbetegeknek adtak napi 1,5g taurint, ami már 14 nap után jelentősen javította ereik állapotát.
2004-es vizsglatban elhízott betegeknek napi 3g taurint adtak 7 héten keresztül. Jelentősen csökkent a testsúlyuk és javultak a vérzsír értékeik.
Egy 2003-as vizsgálatban olyan fiatalembereknek adtak napi 1,5g taurint, akik erei a dohányzástól már beszűkültek. Már 5 nap után ereik kitágultak és nem-dohányzókénak az átmérőjével egyeztek meg.
A taurin növeli a sportteljesítményt is (erőt és kitartást egyaránt), miközben véd a sérülésektől, a sport által oxidatív hatásoktól és az izomláztól is.
Napi 2g taurin 3 hónapon át jelentősen javította májbetegek állapotát.
Újabban állatkísérletekben sok bíztató eredmény jön a taurin fülzúgást korrigáló képességéről. Korábban viszont már emberi alanyokon is bizonyította ezt a hatását.
A fentiek fényében napi 1-3g taurint érdemes fogyasztani. Termékünkből 1 teáskanálnyi nagyjából 3g-ot, míg 1 mokkáskanálnyi kb 1g taurint tartalmaz. Bármilyen folyadékban föloldva fogyasztható.A taurin leggazdagabb természetes forrásai a kagylók, rákfélék és egyéb tengeri herkentyűk, valamint a szív.
Számos tanulmány mutat rá, hogy a magasabb taurinbevitel, azaz a szervezet magasabb taurinszintje többek közt javítja az életminőséget, és fokozza a sportteljesítményt.
Mi több, egy 2009-es tanulmány megállapítása szerint a japánok nagyrészt a magasabb taurinbevitelüknek köszönhetik kimagasló élethosszukat és fiatalos aktivitásukat öreg korban is (Yamori és mtsi., 2009).
Napi 1 teáskanálnyit (3 g) fogyasszunk, folyadékban feloldva. Legjobb étkezéskor. Lehet több részletben is (pl. fél-fél teáskanállal reggel és este).
Az ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl! A termék nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos étrendet és az egészséges életmódot. Gyermekek elől elzárva tárolandó. Forgalomba hozatal az ESZCSM 36/2004 IV.26. rendelet alapján.
Hatóanyag 1adagban (3g-ban, azaz 1 teáskanálnyiban)
Összetevők: 100% taurin por