Hogyan került be a keskenylevelű kasvirág a Györgytea gyógynövénypatikájába?
Az új alkoholos kivonat fő összetevője, melyről a tinktúra a nevét is kapta, a keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia). Az echinacea sokak számára ismerős lehet, hiszen a növény különféle kivonatai napjainkban rendkívül sokféle készítményben megtalálhatóak. Főként immunerősítő hatásáról, valamint vírus- és baktériumölő tulajdonságairól ismert. Az ESCOP (Európai Fitoterápiás Tudományos Szövetség) szerint a kasvirág fajok visszatérő felső légúti betegségek (megfázás) megelőzésére ajánlottak. Viráguk présnedve különféle meghűléses és húgyúti betegségek kezelésére alkalmazható.
Miért pont a keskenylevelű kasvirág?
Zsuzsa a kasvirág keskenylevelű változatát használta fel a receptúrában. Hogy miért? Ezt a gyógynövényt az indiánok alkalmazták sebek gyógyítására, de a kasvirág segítségével kezelték a kígyómarásokat és a mérges rovarok csípéseit is. Európában emiatt hamar népszerű lett, Németországban a mai napig az egyik legkelendőbb gyógynövény. Kutatások szerint a két faj levelének hatása ugyanaz. Zsuzsa és Gyuri bácsi tapasztalata az, hogy a keskenylevelű kasvirág különböző gyógynövényekkel párosítva hatékonyabb a szervezet védekezőképességének erősítésében, mint a bíbor kasvirág.
Minőség
Az alkoholos kivonatok vagy tinktúrák készítésének fontos feltétele, hogy az alapanyagok tiszta, egészséges területekről legyenek begyűjtve, szárításuk pedig megfelelő hőmérsékleten, pormentes környezetben történjen. A Györgytea számára a minőség mindig is elsődleges szempont volt, így ebbe a termékbe is csak a legjobb alapanyagok kerültek.
Ezeréves családi tudás
A Szabó család több száz évre visszamenőleg rendelkezik népgyógyászati örökséggel. Zsuzsa apjától, Gyuri bácsitól tanult ismereteit vette alapul, melyeket modern kori kutatásaival és ismeretivel kiegészítve találta ki a receptúrát.
Együttes hatás
Zsuzsa és Gyuri bácsi is többször hangoztatta már, hogy ha többféle gyógynövényt összekeverünk, azok együtt sokkal hatékonyabbak, mint ha külön-külön fogyasztanánk őket, mert a bennük található hatóanyagok erősítik egymást. Szervezetünk mindig tudni fogja, miből mennyire van szükség. Az immunrendszer védelme és a hatásosabb vírus- és baktériumölő hatás érdekében az echinacea mellé került még csipkebogyó, lándzsás útifű és homoktövis bogyó is.
Miért pont alkoholos kivonat?
A gyógynövényeket számos formában fogyaszthatjuk, mert a hatóanyagok vízben, alkoholban vagy olajban oldódnak Ezért vannak vizes, alkoholos és olajos kivonatok. Az immunerősítő keverék számos hatóanyaga alkoholban jobban oldódik, mint vízben vagy olajban és kb. tízszeres koncentrációban van jelen, mint a vizes oldatban.
Az echinacea mellett mit tartalmaz még a kivonat?
- Csipkebogyó (Rosa canina):
A csipkebogyóban legendásan sok C-vitamin van, egy kicsi bogyóban több, mint egy nagy citromban. Alkoholos kivonat formájában képes megőrizni magas vitamintartalmát.
- Lándzsás útifű (Plantago lanceolata):
Az aukubin hatóanyagnak köszönhetően az útifű nagyon jó baktériumölő, légzőszervi betegségekre, köhögésre, asztmára alkalmazzuk. Nyálkaanyagai miatt kitűnő nyákoldó és köhögéscsillapító, légúti megbetegedésekre kiváló.
- Homoktövis bogyó (Hippophaea rhamnoides):
Már a VIII. században tibeti gyógyszerként jegyezték fel. Az „egészség tárának” is mondják. C-vitaminban, rendkívül gazdag, akárcsak a csipkebogyó. Antioxidáns, sejtvédő hatású.
Fotó: Farkas Vivien
Használata
Naponta 3 x 20 csepp fogyasztása ajánlott étkezések után. Fogyasztása során figyelembe kell venni a készítmény alkoholtartalmát.
A javasolt napi adagolást ne lépje túl. Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos étrendet és az egészséges életmódot.
Ellenjavallat
Alkohollal kölcsönhatásba lépő készítményekkel együtt nem ajánlott. A készítmény szedése terhesség, ill. szoptatás alatt nem javasolt. A készítmény szedése gyermekeknek 14 éves kor alatt nem ajánlott.
Fontos tudni
A kivonatot kiegészítő kezelésként javasoljuk az orvosi terápia mellett. A különböző gyógyszerek és a kivonat fogyasztása között teljen el legalább 2 óra, hogy a hatóanyagok zavartalanul fel tudjanak szívódni.