Gyógyhatásai
Rendkívül széles körű a felhasználása. Leginkább vértolulásra, magas vérnyomásra, érelmeszesedésre és szívritmus-szabályozásra használjuk. Az erek áteresztő képességét javítja, ezáltal jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre, javítja a koncentrációs képességet. Vízhajtó hatása is van. Mindenféle seb-, méh-, tüdő- és orrvérzést csillapít. Köhögésre, szamárköhögésre, asztmatikus és egyéb görcsökre jó. Nyugtató hatása miatt epilepsziás rohamok megelőzésére, fejfájásra is használjuk. Javítja az immunrendszer működését. A méh izomzatát erősíti, növeli a pete megtapadásának esélyét, a fogamzást. Kismértékben csökkenti a vér cukorszintjét, cukorbetegeknek is ajánlott.
Elkészítés
A fagyöngyből soha nem készítünk forró teát. Egy teáskanál (1,5-2 g) fagyöngy leveles hajtást 2,5 dl mészmentes hideg vízben 2 órát áztasson, majd szűrje le. Ne használjon fémszűrőt. Hidegen vagy langyosra melegítve fogyasztható, ízesítés nélkül, napközben bármikor.
Felhasználása belsőleg
Magas vérnyomásra, érelmeszesedésre napi egy csészével fogyasszák a fagyöngy teáját. Szívbetegeknek hetente 1-3-szor egy csészével ajánlott inni, lefekvés előtt. Ingadozó vérnyomásra hetente 2-3-szor fogyasztandó éhgyomorra. Megelőzésként havonta 2-3 csésze is elegendő, melyet a fent leírt módon kell elkészíteni és fogyasztani.
Felhasználása külsőleg
Meleg borogatást készíthetünk leveléből és összezúzott bogyójából érszűkületre, visszérre, ízületi fájdalmakra.
Ellenjavallat
Alacsony vérnyomás esetén, terhesség, szoptatás alatt, valamint 18 éves korig nem ajánlott. Vérnyomáscsökkentő kezelés esetén konzultáljon orvosával.
Kivonat Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában című könyvéből