Jótékony hatásai:
- A taurin csökkentheti a koleszterinszintet
- A taurin fontos szerepet játszik a kardiovaszkuláris rendszer számos területén.
- Ez az aminosav segíti a kulcsfontosságú tápanyagok szállítását, például a káliumét, a magnéziumét, a kalciumét, illetve segít a szívsejtek működésének javításában is.
- A taurinszint a szívinfarktus kockázatát is csökkenti.
- Csökkenti sejthalál a T-sejtek esetében, ezért az immunrendszer erősödését vonja maga után.
- Az eredmények azt mutatják, hogy a taurin növeli a limfociták aktivitását.
A taurin leggazdagabb természetes forrásai a kagylók, rákfélék és egyéb tengeri herkentyűk, valamint a szív.
Számos tanulmány mutat rá, hogy a magasabb taurinbevitel, azaz a szervezet magasabb taurinszintje többek közt javítja az életminőséget, és fokozza a sportteljesítményt.
Mi több, egy 2009-es tanulmány megállapítása szerint a japánok nagyrészt a magasabb taurinbevitelüknek köszönhetik kimagasló élethosszukat és fiatalos aktivitásukat öreg korban is (Yamori és mtsi., 2009).
Egy 2012-ben orvosi szaklapban publikált áttekintés a taurint, a korábbi vélekedésekkel ellentétben a szervezet egyik legfontosabb, esszenciális elemének tartja, mely optimális szintje csak magas taurin tartalmú élelmiszerek vagy kiegészítők fogyasztásával tartható fent. Már egy korábbi, 2002-es, hasonló áttekintés szerint is a taurin hiány gyakoribb, mint gondolnánk, mert nehezen mérhető és nem tárolódik. Különösen fontosnak tarják a csecsemők taurin pótlását (ma már jobb bébi tápszerek tartalmazzák is). Láthatjuk tehát, hogy a szervezet taurin ellátottsága erősen összefügg a civilizációs betegségek előfordulásával és így a magasabb taurin tartalmú táplálkozás fontos lenne.
A feleslegesen bevitt taurint a vese kiválasztja.